wirtualnaasystentka.pl

Jak zostać wirtualną asystentką i od czego zacząć?

jak zostać wirtualną asystentką?

Zawód wirtualnej asystentki jest coraz bardziej popularny. Coraz więcej osób zaczyna interesować się tą profesją gdyż praca zdalna niesie za sobą wiele korzyści. W dzisiejszym wpisie kilka wskazówek i rad dotyczących tego jak zacząć pracę w tym zawodzie.

Czy potrzebuję kursu aby zostać wirtualną asystentką?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: Nie. Nie musisz robić żadnych kursów czy certyfikatów. Na rynku obecnie jest mnóstwo szkoleń i kursów dla wirtualnych asystentek najczęściej są to ogólne kursy przygotowujące do zawodu. Ogólne kursy czyli mam tutaj na myśli kursy na których uczysz się pisania i redagowania dokumentów, tworzenia prostych raportów, czy nauczysz się obsługi programów takich jak canva czy wordpress. Oczywiście nie zniechęcam Cię do zakupu takich kursów ale musisz wiedzieć, że taki kurs ma tylko jedną zaletę. Jaką? Zdobędziesz i przyswoisz sobie wiedzę szybciej. 

Drugą zaletą powinna być jakość czyli to że po takim kursie będziesz mega profesjonalną asystentką która, będzie prężnie działać w tym biznesie. Niestety ale tutaj już tak różowo nie jest gdyż ukończony kurs nie da ci takiej gwarancji. Możesz ukończyć kurs a i tak możesz mieć duże trudności w poszukiwaniu klientów i zleceń. Musisz również pamiętać, że zakup kursu jest poniekąd pójściem na łatwiznę a w pracy wirtualnej asystentki nie będziesz miała wszystkiego podanego na tacy. Czasem będziesz musiała zmierzyć się z zdaniami trudnymi a do tego takimi które będziesz musiała wykonać na już. Dodam również, że w oczach klienta ukończony kurs będzie miał znikomą wartość. 

kurs wirtualna asystentka

Dla twojego potencjalnego klienta ważne będą referencje pozyskane od poprzednich klientów a nie ukończone kursy. Wszystkie informacje zawarte w  ogólnych kursach przygotowujących do zawodu WA możesz śmiało wygooglować, internet jest naprawdę potężnym źródłem informacji. Na platformie YouTube znajdziesz mnóstwo filmików o wordpressie, canvie czy innych programach które są przydatne w pracy online. Zastanów się czy nie lepiej zainwestować w kurs specjalistyczny czyli dający ci wiedzę w konkretnym obszarze np. kurs social meadia albo kurs związany z reklamami google i Facebook ads lub inny? 

Jeżeli już zdecydujesz się na inwestycje to zdecydowanie dobrze to przemyśl gdyż rynek wirtualnej asystentki zaczyna już być dość mocno nasycony. Obecnie na niektóre ogłoszenia  publikowane na grupach facebookowych jest po 250 zgłoszeń i to jest naprawdę bardzo dużo. Ja zaczynałam w 2021 roku i najbardziej liczna grupa na Facebooku zrzeszająca wirtualne asystentki liczyła wówczas 13 tysięcy członków obecnie jest to prawie 30 tysięcy, tak więc konkurencja zaczyna być już dość spora. A im większa konkurencja tym trudniej złapać zlecenie.

 

Prześwietl konkurencje

Zrób research konkurencji dzięki temu będziesz miała lepszy pogląd na branże wirtualnej asysty. Zwróć uwagę na oferty wirtualnych asystentek, zobacz jakie zadania wykonują i koniecznie zrób sobie listę tych zadań. Dzięki takiej liście będziesz mogła zweryfikować jakie zadania możesz już wykonywać, jakich nie będziesz wykonywać i czego zamierzasz się nauczyć. Czytaj również blogi wirtualnych asystentek, bardzo często można w nich  znaleźć wiele przydatnych informacji.

Zdecyduj w jaki sposób chcesz działać

Musisz zdecydować czy wirtualna asysta będzie dla Ciebie tylko i wyłącznie dodatkowym zajęciem czy będzie to twoim sposobem na życie. Tak czy siak daj sobie tzw. okres próbny czyli poszukuj aktywnie zleceń tam gdzie może być twój docelowy klient. Dzięki temu zobaczysz jaki odzew masz na swoje złożone oferty oraz ile czasu zajmuje ci poszukanie jednego zlecenia. Realnie ocenisz jaki jest rynek i jakie obecnie masz szanse. Stanowczo odradzam Ci zakładanie działalności gospodarczej w momencie kiedy nie masz stałych klientów lub jakiegoś jednego kluczowego klienta. Myślenie, że jakoś to będzie nie jest dobrym rozwiązaniem. 

Obserwując rynek wirtualnej asysty mogę wyróżnić 3 typy wirtualnych asystentek. Pierwszy to osoby, które rzeczywiście z tego żyją, najczęściej jednak osoby te opierają się na stałych klientach. Drugi typ to asystentki, które pracują na umowę o pracę i wirtualną asystę traktują jako dodatkowe źródło dochodu. Trzecim typem są osoby, które mają już swoje biznesy np. nieruchomości albo małe sklepy internetowe lub inne i wirtualna asysta będzie dla nich również tylko dodatkiem. Odrębną grupą są osoby które sprzedają kursy dla wirtualnych asystentek. Jeżeli zdecydujesz, że wirtualna asysta będzie twoim sposobem na życie to musisz wiedzieć, że początki mogą nie być łatwe ale jeżeli będziesz zaangażowana i wytrwała to powinno Ci się udać!

Wyspecjalizuj się, ucz i planuj!

jak zostać wirtualną asystentką

Zaplanuj swoje przebranżowienie nie działaj chaotycznie. Jeżeli już zdecydowałaś, że chcesz zostać wirtualną asystentką to stwórz sobie plan według, którego będziesz działać. Dzięki stworzeniu planu zaoszczędzisz czas i będziesz przynajmniej w jakimś stopniu trzymała się harmonogramu. Jeżeli wiesz, że sporo rzeczy będziesz musiała się nauczyć to najpierw zdecyduj ile czasu dziennie lub tygodniowo możesz przeznaczyć na naukę. Potem stwórz sobie wstępny harmonogram. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć naukę to proponuję abyś przejrzała jakieś przykładowe kursy na wirtualną asystentką, bardzo często jest tam wypisany program kursu. Możesz śmiało skorzystać z tego i punkt po punkcie realizować we własnym zakresie wykorzystując siłę Internetu.

Obecnie wirtualne asystentki mogą specjalizować się w wielu dziedzinach. O przykładowych specjalizacjach możesz poczytać w tym wpisie. Zdecyduj w czym Ty chcesz się specjalizować? Może social media? Może dobrze znasz jakąś branże np.  beauty, IT a może płynnie mówisz w języku angielskim? Stwórz swoją ofertę tak aby przyciągała i pokaż w niej swoje atuty. Oferta powinna być napisana językiem korzyści, musisz przekonać klienta że współpraca z tobą będzie dla niego niezwykle opłacalna.

Aktywnie poszukuj zleceń różnymi kanałami.

Przede wszystkim zastanów się kim jest twój docelowy klient. Podpowiem Ci twoim klientem będą firmy i przedsiębiorcy prawie ze wszystkich branż. Zastanów się gdzie go szukać. Aktywnie staraj się poszukiwać zleceń na różnych platformach, nie skupiaj się tylko np. na grupach Facebooku, szukaj też w innych miejscach może useme, linkedin? Nie zrażaj się jeśli nie będzie efektów od razu. Poszukiwanie klientów nie jest łatwe i jest procesem czasochłonnym. Promuj i reklamuj się również wszędzie tam gdzie może znajdować się twój potencjalny klient.

Szanuj stałych klientów 🙂

Większość wirtualnych asystentek swoje działania opiera głównie na stałych klientach. U przeważającej części nie ma tzw. zatrzęsienia klientów, uwierz mi klienci wcale nie walą drzwiami i oknami. Jeżeli złapiesz klienta, który myśli o dłuższej współpracy staraj się go utrzymać. Musisz pamiętać że poszukiwanie nowego klienta zajmuje dużo czasu za który nikt ci nie zapłaci.

Buduj swoją markę i reputację.

Wykonuj swoje zadania dobrze, rzetelnie i terminowo. Dostarczaj wysoką jakość swoich usług. Po zakończonych współpracach proś o opinię czy referencje, którymi będziesz mogła się pochwalić.

Rozwijaj swoje umiejętności

Praca wirtualnej asystentki wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Staraj się śledzić nowe trendy w branży. Ucz się obsługi nowych aplikacji, programów przydatnych w pracy online. 

Podsumowanie: Musisz zdawać sobie sprawę, że całkowite przebranżowienie w kierunku wirtualnej asysty może być procesem trudnym. Żeby osiągnąć sukces będziesz musiała włożyć w cały proces sporo pracy i zaangażowania. Wytrwale i konsekwentnie buduj swoją markę a czasem  z pewnością zobaczysz efekty!